Wzorzec projektowy Adapter – klucz do dostosowania interfejsu do Twoich potrzeb

Wzorzec projektowy Adapter w PHP – jak go zastosować w swoim projekcie?

Zobacz jak wzorzec projektowy Adapter może Ci pomóc dostosować interfejs do potrzeb Twojego projektu w PHP. Przeczytaj nasz przewodnik i poznaj przykłady jego zastosowania w praktyce.

Adapter to wzorzec projektowy, który pozwala na dostosowanie interfejsu jednej klasy do interfejsu innej klasy. Jest to użyteczne, gdy chcesz użyć już istniejącej klasy, ale jej interfejs nie pasuje do Twoich potrzeb. Wzorzec Adapter pozwala na ukrycie różnic między interfejsami, dzięki czemu można je łatwo połączyć i użyć razem.

Jakie zastosowania ma wzorzec Adapter?

Wzorzec Adapter jest często stosowany w następujących sytuacjach:

 • Integracja z istniejącymi klasami: Adapter może być użyty do integracji z już istniejącymi klasami, których interfejs jest niezgodny z twoimi potrzebami.
 • Zmiana interfejsu: Adapter pozwala na zmianę interfejsu klasy bez ingerencji w jej kod źródłowy.
 • Rozszerzanie funkcjonalności: Adapter może być użyty do rozszerzenia funkcjonalności istniejącej klasy poprzez dodanie dodatkowych funkcji.
 • Łączenie różnych systemów: Adapter może być użyty do łączenia różnych systemów i ukrywania różnic między nimi.
 • Współpraca z różnymi bibliotekami: Adapter może być użyty do współpracy z różnymi bibliotekami i frameworkami, które mają różne interfejsy.

Wzorzec projektowy Adapter – przykład implementacji

interface Target {
  public function request();
}
 
class Adaptee {
  public function specificRequest() {
    return "Specific request";
  }
}
 
class Adapter implements Target {
  private $adaptee;
 
  public function __construct(Adaptee $adaptee) {
    $this->adaptee = $adaptee;
  }
 
  public function request() {
    return "Adapter: (TRANSLATED) " . $this->adaptee->specificRequest();
  }
}
 
$adaptee = new Adaptee();
$adapter = new Adapter($adaptee);
 
echo $adapter->request();

W powyższym kodzie mamy interfejs Target, który zawiera sygnaturę metody request(), którą chcemy użyć. Klasa Adaptee jest klasą, która posiada funkcjonalność, ale interfejs jest niezgodny z naszymi wymaganiami. Klasa Adapter jest naszym adapterem i jest on implementacją interfejsu Target. Wewnątrz klasy Adapter używamy obiektu Adaptee, aby wykonać żądane zadanie.

Wzorzec projektowy Adapter w Laravel

Wzorzec projektowy Adapter jest często używany w frameworku Laravel. Laravel posiada wiele mechanizmów, które pozwalają na łatwe dostosowanie interfejsu i implementacji do potrzeb projektu.

Na przykład, można dostosować dostarczone przez framework adaptery bazy danych, aby użyć innej niż domyślna biblioteki do komunikacji z bazą danych. W ten sposób wzorzec Adapter jest wykorzystywany w Laravel do dostosowywania interfejsu do potrzeb projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *