Pluginy do WordPress

Uwaga: post oryginalnie został opublikowany w 2014, ale lista pluginów jest stale aktualizowana.

Poniżej prezentuję moją subiektywną listę najlepszych pluginów przydatnych do tworzenia i utrzymywania serwisu opartego o platformę WordPress.

Jeżeli znasz przydatny plugin podziel się tym w komentarzu.

Budowanie serwisu

Advanced Custom Fields – najlepszy plugin do budowania intuicyjnego interfejsu w panelu admina dla użytkowników serwisu postawionego na WordPress’ie. ACF bazuje na WordPress’owych custom_fields, nawet początkujący developer WP jest w stanie stworzyć przyjazdy interfejs z dedykowanymi polami pod konkretne dane dla każdego typu postu czy strony.  Integracja z Gravity: Gravityforms Add-on, i NinjaFormsImage Crop Add-on, Advanced Custom Fields: Image Aspect Ratio Crop Field (chyba lepszy) – do wymuszenia konkretnych rozmiarów zdjęć (nie trzeba add_image_size), Advanced Custom Fields: Table Field.

ACF better search – wyszukiwanie po polach ACF

WPgraphQL dla ACF – rest api dla pól ACF

Custom Post Type UI – plugin do tworzenia własnych typów danych i taksonomii, współpracuje z ACF.

Posts 2 Posts – Najlepszy plugin do tworzenia relacji pomiędzy typami postów. To poniekąd analogia do typu Relationship z ACF.

Debug Bar – plugin dodaje do wordpressowego toolbara informacje o wykonanych zapytaniach SQL, pobranych danych z cache, warningach i noticeach phpowych, listuje zmienne GET, POST, COOKIE oraz inne przydatne informacje. Aby skorzystać z wszystkich możliwości plugina należy ustawić w wp-config.php zmienne WP_DEBUG i SAVEQUERIES na true.

Query Monitor – dużo lepsza wtyczka od Debug Bar. Wyświetla więcej danych w bardziej przystępny sposób.

Regenerate Thumbnails – niezastąpiony plugin do aktualizowania plików graficznych z biblioteki mediów po zmianie rozmiaru miniaturek (Ustawienia->media) lub po dodaniu dodatkowych niestandardowych rozmiarów poprzez funkcję add_image_size.

Polylang – bardzo dobry plugin do obsługi wielojęzykowych serwisów, w przeciwieństwie do WPML jest darmowy.

https://github.com/KLicheR/wp-polylang-translate-rewrite-slugs/blob/master/polylang-translate-rewrite-slugs.php

JSON API – RESTful API dla WordPressa. Przydatne gdy w prosty sposób chcemy dostarczyć dane z WP do aplikacji zewnętrznych lub interfejsów JavaScriptowych.

rest-filter – Przywraca możliwość filtrowania w REST API, dzięki temu poprzez &filter[lang]=en można filtrować języki w Polylang.

WordPress REST API – oficjalny plugin REST API od WP

Add From Server – jeżeli potrzebujesz wgrywać do WP duże pliki to zrobisz to dzięki Add From Server. Schemat działania jest prosty, wgrywasz duży plik poprzez FTP do określonego katalogu a następnie z poziomu WP dodajesz do biblioteki mediów. Prosto i intuicyjnie. Jeżeli potrzebujesz wgrywać pliki o niestandardowych rozszerzeniach to pamiętaj o wyłączeniu natywnego filtrowania.

Loco Translate – plugin do tłumaczeń, korzysta z plików PO.

Post Type Archive Link – plugin dodaje linki do menu dla stron list custom post type. Dzięki temu można w prosty i automatyczny sposób dodawać do menu linki do stron z listami custom posts.

Breadcrumb NavXT – plugin do generowania okruszków, breadcrumbs

Simple Share Buttons Adder – przyjazny plugin do social ikon.

Social Media Feather – chyba jeszcze lepszy plugin do social media ikon.

SVG Support – plugin umożliwiający wgrywanie do WP plików SVG. Dodaje też pogląd SVG w bibliotece mediów.

WP-DB-Table-Editor – plugin umożliwiający odczyt/zapis/eksport danych z customowych tabel z bazy danych.

WP Crontrol – plugin umożliwiający dodawanie i zarządzeni wbudowanymi do WP zadaniami crona

Permalink manager – nieoceniony plugin do zaawansowanej zamiany permalinków, prosty interface i świetne działanie.

WP better permalinks – łatwe zarządzanie permalinkami dla custom posts i taxonomies

Shortcake (Shortcode UI) – plugin zapewniający przyjazny interface do tworzenia i wyświetlania shortcode’ów. Posiada niemrawą dokumentacje ale robi fajną robotę. Dodatek wp-shortcode-ui-richtext umożliwiający zamianę textarea na edytor wyswig.

Contextual Related Posts – powiązane posty

Yasr – Yet Another Stars Rating – ocena gwiazdkowa postów

pipDisqus – Lightweight Disqus Comments – plugin zamieniające natywne WP komentarze na disqus. Lepszy od oficjalnego plugina dla WP od disqus.

Przydatne funkcjonalności

Media Search Enhanced – biblioteka mediów standardowo szuka jedynie po tytule i alternatywnym tekście grafiki, dzięki temu pluginowi przeszukasz pliki również pod kątem opisu i nazwy pliku.

Bottom Admin Bar – plugin przesuwający pasek admina na dół strony. Przydaje się gdyż pasek na górze psuje niektóre layouty.

Word replacer – dzięki temu pluginowi możesz zastąpić w wyrenderowanych postach, stronach, komentarzach dowolną frazę inną frazą bez modyfikacji oryginalnej treści. Wspiera wyrażenia regularne.

Sierotki – plugin dzięki, któremu pojedyncze znaki takie jak „i”, „o”, „z” etc… zostaną przeniesione do następnej linii. Plugin zamienia zwykłą spację przed sierotką na twardą ” „.

MCE Table Buttons – plugin dodaje do standardowego edytora WYSWIG możliwość dodawania i edytowania tabel.

Post Thumbnail Editor – plugin pozwalający na przycinanie wybranych miniatur grafik dodanych do biblioteki mediów. Obsłubuje też, rozmiary utowrzone poprzez add_image_size, każda mianiatura może być przycięta na inny sposób.

Math Captcha – captcha matematyczna, bardzo prosty i dobrze działający plugin, możliwość podstawowej konfoguracji, współpracuje z Contact Form 7.

Easy FancyBox – prosty i minimalistyczny lightbox na bazie FancyBox’a.

Contact Form DB – wtyczka zapisująca dane wysłane poprzez formularze kontaktowe do bazy danych. Dane te są dostępne do wglądu i eksportu z poziomu panelu administracyjnego. Wtyczka automatycznie wykrywa formularze generowane przez popularne wtyczki do budowania formularzy takie jak Contact Form 7, Gravity Forms etc… oraz umożliwia zapis (poprzez shortcode) z dedykowanego formularza kontaktowego.

WP Mail SMTP – umożliwia przeniesienie komunikacji mailowej z WP na konto SMTP. Współpracuje z Contact Form 7.

Intuitive Category Checklist – jeżeli masz wiele zagłębionych kategorii to przypisywanie kategorii do postu może być uciążliwe. Ten plugin zamienia listę kategorii w rozwijane drzewo dzięki czemu wybranie pożądanej kategorii staje się dużo prostsze.

Admin Columns – plugin pozwala na dostosowanie wyglądu list w panelu administracyjnym np. można (na stałe) usunąć nieużywaną kolumnę „komentarze” bez potrzeby ukrywania jest dla każdego usera w „Opcjach ekranu”.

Duplicate Post – plugin dzięki któremu poprzez 1 kliknięcie można skopiować wszystkie dane postu lub strony dotyczy to również custom fields. Dzięki temu w prosty sposób można tworzyć nowe posty na bazie już obecnych.

WordPress Popular Posts – plugin realizujący funkcjonalność najpopularniejszych postów, dużo opcji konfiguracyjnych.

Relevanssi – plugin zastępujący standardową wyszukiwarkę WP własnym mechanizmem przeszukiwania, indeksuje treści, wyniki sortuje względem trafności, uwzględnia częściowe dopasowanie do wpisanego słowa, na podstawie zwróconych wyników tworzy własne „excerpt” pasujący do zapytania dzięki czemu plugin z powodzeniem można wykorzystywać w SEO do zwiększenia site.

ReOrder Post Within Categories – najlepszy jaki udało mi się znaleźć plugin umożliwiający ustawienie własnej kolejności postów w kategorii. Wtyczka nie jest idealna bo zarządzanie kolejnością nie jest intuicyjne ale działa, nic lepszego nie mogę znaleźć.

Intuitive Custom Post Order – najlepsza wtyczka do sortowania custom posts, aktywujemy sortowanie dla wybranych typów postów, sortowanie odbywa się z poziomu listy wpisów. Nie działa poprawnie z Polylang.

Post Types Order – wtyczka do sortowania wpisów custom posts, mniej intuicyjna niż ICPO ale poprawnie działa z Polylang.

Category Order and Taxonomy Terms Order – plugin pozwalający ustawienie własnej kolejności Taxonomy Terms (get_terms()). Do przetestowania jest też Custom Taxonomy Order NE

Post Types Order – sortowanie drag & drop custom posts

Simple Custom Post Order – sortowanie custom taxonomi

WordPress Sphinx Search Plugin – port WordPress do jednego z najlepszych engine wyszukiwania Sphinx Search. Korzystanie z plugina wymaga zaawansowanej wiedzy.

Password Protected – prosty plugin zabezpieczający WP przed niechcianymi goścmi. Przydatny przed publikacją.

Multiple Themes – plugin umożliwiający na stronach jednego serwisu wykorzystywanie kilku szablonów. np. mamy ustawiony główny szablon Twenty Ten ale na stronie X chcemy aby użyty był Twenty Eleven… dzięki temu pluginowi jest to możliwe! Funkcjonalność z logicznego punktu widzenia irracjonalna, ale czasami przydatna np. przy stopniowej lub częściowe migracji serwisu na nowy szablon.

Manage Notification E-mails – zarządzanie wysyłką maili do userów. Przydatne odkąd w WP 4.3 nie można wyłączyć powiadomienia przy tworzeniu nowego usera.

Show Current Template – plugin wyświetlający wszystkie użyte pliki szablonu przy renderowaniu strony. Niezbędny przy pracy z nieswoimi szablonami.

Enable Media Replace – zamiana grafiki w bibliotece mediów bez zamiany jego nazwy i przypisań do postów

Public Post Preview – umożliwia podejrzenie nieopublikowanego postu przez osobę nie mającą konta user w panelu

CBX RSS Feed for Custom Post Types – dodaje do feeda rss posty z custom post types

Export Featured Images – eksport wyłącznie wyróżnionych obrazów, import przez natywny importer WP

Smash Balloon Social Photo Feed – super działający plugin ściągający zdjęcia z instagrama

Categories Metabox Enhanced – ograniczenie taxonomii (kategorie postów) do jednej – przydatne gody wpis może należeć tylko do 1 kategorii

Redaktorzy i uprawnienia

Restrict Categories – plugin ograniczający widoczność kategorii dla wybranych użytkowników, sprawdza się idealnie gdy w serwis posiada kilku redaktorów z czego każdy powinien mieć móc publikować teksty w innej części serwisu.

Utrzymywanie serwisu

Filenames to latin – WordPress przy uploadzie plików sam z siebie usuwa jedynie spacje a znaki specjalne pozostawia co może przyczynić się do późniejszych błędów lub niespodziewanych zachowań. Warto zawsze wgrać ten plugin bo pani Krysia używająca Windowsa nigdy sama nie wpadnie na to aby pozbyć się ogonków.

WP Missed Schedule Fix Failed Future Posts – zdarza się, że czasami wbudowana w WP obsługa publikowania zaplanowanych postów nie zadziała poprawnie wtedy zaplanowany post nie zostanie opublikowany. W takich wypadkach ten plugin będzie próbował opublikować zaplanowany post aż do skutku.

404-error-monitor – plugin loguje i grupuje wszystkie wystąpienia błędu 404.

BruteProtect – plugin uniemożliwia włamanie się do serwisu metodą brute-force.

WP-Optimize – plugin umożliwiający wyczyszczenie bazy WP z wszelkiego rodzaju śmieci.

BackUpWordPress – najlepszy plugin bo backupów.

SEO & Cache

W3 Total Cache – jedyna słuszna wtyczka do obsługi cache w WP, rozbudowane opcje cachowania.

Surge – minimalizstyczny plugin do cache.

WP Fastest Cache – bardzo prosta a skuteczna wtyczka do WP, działa na home gdzie W3T miewa problemy.

WordPress SEO by Yoast – najlepszy plugin do obsługi SEO, umożliwia wstawienie własnych meta tagów oraz ustawienie wielu opcji wpływających pozytywnie na widoczność serwisu w wyszukiwarce.

SEO Smart Links – plugin wspierający linkowanie wewnętrzne, automatycznie linkuje frazy występujące w treści wpisów/stron do postów, stron, kategorii o tej samej nazwie.

Minify HTML – prosty plugin tylko minimalizujący HTML

Redirection – prosty i skuteczny plugin do automatycznych przekierować URLi. Potrafi logować 404 oraz wykrywać zmiany permalinków.

Narzędzia

Escape NextGen Gallery – niesamowicie przydatny plugin gdy chcemy zakończyć korzystanie z NextGEN Gallery i przejść na natywne galerie WP lub własne dedykowane rozwiązanie.

Codestyling Localization – tłumaczenie szablonu i wtyczek

EWWW Image Optimizer – automatyczna bezstratna optymalizacja wgrywanych obrazków, przyspiesza ładowanie się strony.

Compress JPEG & PNG images – automatyczna stratna i bezstratna optymalizacjach wgrywanych obrazów za pomocą tinyPNG

WP Super Minify – minifikacja wyrenderowanego HTMLa

Ad Blocking Detector – wykrywa czytelników z włączonym adblockiem i wyświetla stosowny komunikat

Google Analytics Dashboard for WP – widget ze statystykami Google Analytics na dashboard WP.

WP Image Size Limit – wtyczka limitująca maksymalny rozmiar wgrywanego pliku. Uwaga! Ta wtyczka nie ustawia limitu na serwerze tylko limituje wielkość serwerową dla WP. Przydatna choćby do tego aby dowiedzieć się jaki jest obecnie ustawiony na serwerze limit wgrywanych plików.

UpdraftPlus Backup – świetna wtyczka umożliwiająca robienie ręcznego lub automatycznego backupu całego serwisu.

WP Database Backup – prosta i dobrze działająca wtyczka do backupu bazy danych

Disable Site – prosta wtyczka wyłączająca serwis (panel działa), idealna na czas większych updatów

Restricted Site Access – prosta wtyczka wyłączająca serwis (panel działa), idealna na czas większych updatów. Nowsza alternatywa nierozwijanej Disable Site.

Bezpieczeństwo

Username Changer – wtyczka umożliwiająca zmianę loginu, przydatne do zmiany domyślnego loginu „admin”.

Move Login – wtyczka umożliwiająca zmianę domyślnych newralgicznych linków wp: loginu, rejestracji etc…

Change wp-admin login – wtyczka umożliwiająca zmianę adresu logowania

Login LockDown – wtyczka blokująca włamania metodą brute-force

WP Limit Login Attempts – jak wyżej

BBQ: Block Bad Queries – wtyczka blokująca szkodliwe zapytania sql

fail2ban – integracja WP z fail2ban, zabezpieczenie przeciw atakami brute-force

iThemes Security (formerly Better WP Security) – plugin znacząco podnoszący bezpieczeństwo serwisu postawionego na WP.

Wordfence Security – wtyczka podwyższająca bezpieczeństwo WP

All In One WP Security & Firewall

Simple Security Firewall

https://wordpress.org/plugins/visual-editor-custom-buttons/screenshots/

Your Totally Complete Guide to Customizing the WordPress Post Editor

https://github.com/KLicheR/wp-polylang-translate-rewrite-slugs/blob/master/polylang-translate-rewrite-slugs.php

Kirki Customizer Framework

 

Custom Post Type Filter Admin By Custom Taxonomy

https://wordpress.org/support/topic/polylang-and-wordpress-seo-meta-translations-for-custom-post-type?replies=5#post-7712450 – polylang & yoast archive type

 

do przetesteowania:

  • https://wordpress.org/plugins/acf-options-for-polylang/

4 komentarze do “Pluginy do WordPress”

  1. Przydatne zestawienie, czy będzie aktualizacja? Niektóre wtyczki nie są aktualizowane od 2 lat..

  2. Dzień dobry, po użyciu wtyczki do podglądu postów Public Post Preview post po publikacji nie wyświetla się na blogu. Co może być powodem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *