Baza danych miejscowości w Polsce z podziałem na województwa w formacie CSV

Sam szukałem w necie… żadnej konkretnej listy nie znalazłem wiec zostałem zmuszony samemu ją wygenerować z danych dostępnych na stronie GUS.

Może komuś jeszcze się przyda:

Miejscowości to łącznie miasta (897) i wsie. Powyższa lista obejmuje wszystkie miasta i większe wsie na które dotarł GUS. Lista wszystkich wsi to podobno około 65 000 więc jeżeli ktoś potrzebuje dane wszystkich wioch to będzie musiał je samemu zebrać. Imho szkoda sobie nimi baze i interface serwisu zapychać.

Kodowanie plików UTF-8 (unicode). Stan danych na 2009 rok.

23 komentarze do “Baza danych miejscowości w Polsce z podziałem na województwa w formacie CSV”

 1. Big thx,

  właśnie tego szukałem :) lepsza byłaby dodatkowo z powiatem/gminą ;) ale cudów nie ma ;)

  jeszcze raz dzięki

  pzdr

 2. Witam. Potrzebuje dowiedzieć się gdzie dokladnie na stronie GUS-u są te pliki z miejscowościami …. bardzo jest mi to potrzebne a tak naprawde nie wiem czy te które ktoś wkleił tutaj są wiarygodne.bardzo proszę o odzew. z góry dziękuję.

 3. Baza danych miejscowości zaprezentowana w tym poście nie pochodzi bezpośrednio z GUS’u a jedynie została wygenerowana przez mój autorski skrypt, który utworzył ją na podstawie danych ze stron GUS.

  W pewnym stopniu weryfikowałem poprawność tej bazy, jednak nie mogę potwierdzić, że jest ona na 100% zgodna z rzeczywistością.

  Jeżeli potrzebujesz na 100% poprawnej bazy danych to musisz sie udać do firm, które odpłatnie oferują tego typu dane. Z tego co wiem dane takie sprzedaje Hoga (bazy.hoga.pl – horrendalne stawki) i jeszcze jedna firma, której nazwy teraz nie pamiętam… musiałabyś pogoglać.

 4. Zachodniopomorskie – pisze się razem, bez łącznika. Jeśli już publikujesz coś, to może warto zadać sobie trud i sprawdzić ortografię.

 5. czy zawsze w komenatch musi się znaleźć ktoś kto nie odmówi sobie szczypty złośliwości?

  To do Pana/Pani mk, uwagę można zwrócić w dużo milszy sposób.

  Btw. dobra baza.

 6. Właśnie skończyłem bazę danych z wszystkimi wsiami w exelu z podziałem na gminy, powiaty i woj. Chętnie odsprzedam za małe pieniądze :)

 7. Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania
  wody. Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą i
  są pisane chyba dla samego pisania. Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego.
  I to mnie niezmiernie cieszy. Pozdrawiam autora i czekam na więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *