Jak w WordPress usunąć rel=”next” i rel=”prev”?

Według wytycznych Google atrybuty znacznika LINK rel=”next” i rel=”prev” znajdujące się w sekcji HEAD służą do wskazywania zależności pomiędzy stronami na liście stron… czyli opisują pozycje w pagerze. Jest to istotna podpowiedź na temat duplikacji oraz zależności treści w serwisie i wpływa pozytywnie na SEO.

Duże było moje zdziwienie gdy niedawno odkryłem, że WordPress standardowo wstawia te atrybuty na stronach ze szczegółami wpisu wstawiając w nich linki do następnego i poprzedniego (w kontekście daty publikacji) wpisu. Każdy post jest unikalny, posiada unikalny adres url i zazwyczaj nie jest semantycznie powiązany z następnym/poprzednim.

Wpisy z rel=”next” i rel=”prev” powinny być na stronie z listą wpisów w kategorii gdzie mamy stronicowanie, natomiast na stronach ze szczegółami wpisu znaczniki te są kompletnie niepotrzebne i mogą powodować jedynie zamieszanie..

Jak usunąć el=”next” i rel=”prev”?

Nie po raz pierwszy z pomocą przychodzi magiczny plik functions.php i zdarzenia, podpinamy się pod zdarzenie generowania sekcji HEAD i usuwamy funkcje generujące niechciane tagi:

// usuwam błędne prev/next
remove_action('wp_head', 'start_post_rel_link', 10, 0 );
remove_action('wp_head', 'adjacent_posts_rel_link_wp_head', 10, 0);

2 komentarze do “Jak w WordPress usunąć rel=”next” i rel=”prev”?”

  1. To prawda, powinna być wprowadzona możliwość usunięcia tego w panelu admina, żeby nie babrać się w funkcjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *