4Developers 2012 – prezentacje i krótka relacja

W poprzednim wpisie zachęcałem Was do uczestnictwa w 4Developers 2012, minął miesiąc od imprezy, więc czas najwyższy na krótkie podsumowanie.

Ogólne wrażenia

Konferencja odbywała się w centrum konferencyjnym Concordia Design w centrum Poznania, dojazd dogodny autem, niedaleko dworzec PKP. Warunki konferencyjne bardzo dobre – akurat o to się nie obawiałem, gdyż organizatorzy 4Developers zdążyli nas przyzwyczaić do pewnego standardu.

Zero problemów z nagłośnieniem, terminowością rozpoczęcia i zakończenia prezentacji, szwedzki stół z napojami, słodyczami i owocami, drobne konkursy oraz stanowiska sponsorów IT z darmowymi energetykami oraz wifi… czyli wszystko co dobra konferencja branżowa powinna posiadać.

Prelegenci i prezentacje

Poziom prezentacji i prelegentów był dobry, były prezentacje lepsze i gorsze, jednak ogólny obraz konferencji jest jak najbardziej pozytywny. Konferencje tego typu, w których prelegent posiada mniej niż godzinę na prezentację, cechują się brakiem praktycznych gotowych rozwiązań, jednak zawierają pewną „esencję”, która często bywa różna dla każdego ze słuchaczy. Doświadczenia i rady prelegentów zostają w głowie i gdy trzeba zrealizować projekt, zaświeca się w głowie lampka… „zrobimy to TAK wykorzystując TO”. Sam z doświadczenia wiem, że zwykle najtrudniej jest wpaść właśnie na te dwa magiczne słowa „TO” (co wykorzystać) i „TAK” (jak wykorzystać). Siłą konferencji jest właśnie fakt przekazywania wiedzy i doświadczenia, co jest nie do przecenienia.

Prezentacje, które szczególnie przypadły mi do gustu to „Problemy skalowalności” Thijs Feryn’a – abstrahując od dużej merytoryki prezentacji, gość jest niesamowity i wydaje mi się, że każda jego prezentacja zakończyłaby się oklaskami. Świetnie wypadł Andrzej Krzywda ze swoją prezentacją „5 lat zdalnej pracy, 2 firmy„, w której swoimi odpowiedziami wciskał w fotel niedowierzających PM’ów, którzy z otwartymi oczami z niedowierzaniem paczali zastanawiając się o rly?. Mariusz Gil w prezentacji „Rozproszone przetwarzanie zadań” przekazał bardzo dużo przydatnej i praktycznej wiedzy w temacie optymalnego przetwarzania zadań w serwisie/aplikacji, wbrew pozorom zaprezentowane rozwiązania z powodzeniem znajdą miejsce również w aplikacji działającej na 1 serwerze i 1 bazie danych.

Poniżej 2 prezentacje w formie slideshow’ów, pozostałe można ściągnąć w PDF ze strony konferencji. Niestety sucha prezentacja bez prelegenta traci 75% swojej mocy, więc zapraszam na konferencje :-)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *